Rozhovory

XANDRIA: Putovať inými svetmi znamená pochopiť podstatu vlastnej existencie

Steam-punkový medzihviezdny koráb XANDRIA ticho plynie temným vesmírom, posiatom trblietavými hviezdami. Ocitnúť sa na jeho palube znamená vkročiť do tajomných zákutí iných svetov, z ktorých každý jeden rozpráva zhudobnený príbeh z čias dávno zabudnutých, ako aj tých, ktorých sme práve súčasťou a zároveň aj takých, ktoré ešte len prídu a trpezlivo čakajú, až budú zahraté a vypočuté. Nech sa vám príbehy zdajú akokoľvek neskutočné, môžete im veriť. Čím príbehy znejú neuveriteľnejšie, tým sú reálnejšie, pretože sú utkané z pradien nekonečnej reality. Jeden z tkáčov
skutočnosti a zároveň člen posádky korábu sa volá Steven Wusow. Prijali sme jeho pozvanie a zvedavo nazreli do zákulisia „Divadla dimenzií“, kde sa práve odohráva jedno pozoruhodné predstavenie.

„Theater of Dimensions“ je jednoznačne najpútavejší a najpôsobivejší album od XANDRIA. Takto si predstavujem začiatok Nového roku! Počúvajúc novinku, som sa ocitol na nezvyčajnom mieste,
ktoré mi umožňuje putovať inými dimenziami, vidieť a počuť rozličné príbehy. Rozumiem tomu správne?

Pre mňa je dôležité, aby to ostalo otvorené. Aby si každý mohol pre seba vytvoriť svoju vlastnú predstavu. Pre nás je to skutočne o cestovaní dimenziami, a to nielen v piesni, ale aj v celom albume. Je tak rôznorodý a pestrofarebný, že sa vám zdá, že vážne chodíte medzi dimenziami, a preto sme sa vlastne rozhodli pre tento názov.

Ako by si mi opísal celý priebeh písania, skladania a príprav na nahrávanie? Začali ste s čistým listom na stole?

Nie, vôbec nie. Väčšinou je to Marco, čo príde s prvými myšlienkami, začne podľa nich tvoriť, potom vezme tieto veci do štúdia a spolu s našim producentom na tom spolu pracujú. Tieto demá prídu k nám a každý potom pracujeme na svojich častiach. Takže to nie je také, že by sme si sadli spolu a začali tvoriť, vždy je to Marco, ktorý skladá nové piesne.