Recenzie S

SAXON – The Eagle Has Landed 40 (Live) (CD/5-LP)

Veľká Británia/heavy metal
Silver Lining Music/Militia Guard/82:44 + 59:30 + 50:58
Hudobná kronika The Eagle Has Landed 40 (Live) opisuje životný príbeh heavy metalovej legendy SAXON, kde každá skladba predstavuje jednu kapitolu. Vskutku jedinečná zbierka obsahuje štyridsať skladieb, rozhodených na päť čiernych asfaltov, alebo tri CD. Skladby známe, ktoré si fanúšikovia pravidelne žiadajú na koncertoch a festivaloch, ako aj tie, ktoré sa hrali zriedkavo. Biff Byford ich vyberal osobne a to znamená, že nám nadelil to najlepšie, rovno od srdca.
Skladby na piatich čiernych asfaltoch mapujú koncertné obdobie od roku 2007 do roku 2018. Rozhodne nejde o žiadne staré vykopávky zapadnuté prachom času, i keď názov tejto kolekcie je rovnaký ako ich prvý živý album SAXON, ktorý vyšiel v roku 1982.A tak tu je na výber bohatá paleta skladieb akými sú napríklad „Hammer of the Gods“, „Call to Arms“, „Battalions of Steel“, „Crusader“, „Princess of the Night“, „Killing Ground“, alebo „Sons of Odin“ a mnoho ďalších šťavnatých pochúťok. Medzi ne patrí aj skladba „Ace of Spades with Fast Eddie Clark“, či „747 (Strangers in the Night) with Phil Campbell (Helsinki 2015)“.
Za povšimnutie stojí skutočnosť, že motív obalu ostal takmer zachovaný, ale vylepšený o nové, drobné prvky, preto pôsobí zaujímavo, sviežo a jednoducho, čo je účel. Tieto nahrávky pochádzajú z koncertov v Nemecku (včítane Wacken Open Air), Anglicku, Fínsku, Švédsku, Belgicku a USA v uvedenom období. Jednotlivé skladby presvišťali mixážnym pultom v štúdiu a s ich s výsledkom som z hľadiska kvality zvuku spokojný. Nemenej zaujímavá je štyridsaťstranová kniha s fotografiami, ktorú nielen pamätníci SAXON určite ocenia. Cenná kronika, hodná čestného miesta v hudobnom archíve ktoréhokoľvek verného fanúšika.
Erik Nádudvari 4/5