Rozhovory

PERVERSITY s odstupom času

Čas sviští okolo nás ako veterná smršť poslaná bohmi z Olympu a hoci album Idolatry pomaly chladne od dňa, kedy odznel posledný úder kladivom v kováčskej dielni a bol stiahnutý z nákovy, pokladám za potrebné a zaujímavé, aby sa členovia PERVERSITY podelili so svojimi aktuálnymi názormi a skúsenosťami s vami, vernými fanúšikmi tejto jedinečnej death metalovej kapely v našich temných hvozdoch. Na známosť sa preto teraz dáva, že dvaja dôležití a povolaní členovia Kazateľ (spev) a Dodi (gitara) odpovedia na niekoľko jednoduchých a tradičných otázok, aké sa dávajú s odstupom času po vydaní albumu. Zároveň vás tým chceme nažhaviť na ďalšie koncerty, ktoré sa neúprosne blížia a kde ich môžete vidieť a počuť. Idolatry môžete len zbožňovať a uctievať na najposvätnejšom mieste vo svojom príbytku, ktorý tvorí stereo, gramofón a hudobný archív.. Tak káže tradícia a tá sa zrušiť nedá, len ďalej rozširovať a podporovať.

Prvá otázka je tradičná. Ako hodnotíš album Idolatry s odstupom času?
Kazateľ: Osobne nerád odpovedám na podobné otázky. Nechcem, aby to potom vyznelo že sa budeme vychvaľovať, aký super album sme nahrali alebo neviem čo. To vraví asi každý interprét a je to asi úplne jedno, či je to kapela alebo jednotlivec. Určite by sa tam teraz z odstupom času našli nejaké tie chybičky krásy, ale podstatné je to že sa to ľuďom páči.
Dodi: V danom čase sme do tohto albumu dali to najlepšie čo sme vedeli. Po hudobnej stránke som s ním stále veľmi spokojný a mám aj zimomriavky keď si ho znova po dlhšom čase pustím. S týmto albumom sme urobili pekný „vietor“ a myslím, že môžem povedať aj potešili veľa fanúšikov temného old school death metalu. A to nás v kapele všetkých veľmi teší.

Aké sú priebežne ohlasy metalového obecenstva a členov iných spriatelených skupín na album?
Kazateľ: Ohlasy naň sú veľmi dobré z oboch strán, ktoré si spomenul a to nás veľmi teší. Dopomohol k tomu možno aj fakt, že sme s ním boli nominovaní na Rádio Head Awards za rok 2017, ako najlepší album v kategórii Hard & Heavy. Čo nás na jednej strane veľmi prekvapilo a potešilo zároveň. A hoci sme nezískali prvenstvo v danej kategórii, tak nás to posunulo aspoň viac do povedomia na našej hudobnej scéne.
Dodi: Hudbu robíme hlavne pre seba a svoju potrebu tvoriť a užívať si kapelu ako takú. Dobré ohlasy ktoré ale na tento náš výtvor prišli nám dávajú novú motiváciu a energiu ísť ďalej. Osobne nemám problém prijať aj zápornú kritiku. Ak má hlavu a pätu a človek dal tejto nahrávke svoj čas. Čakal som viac záujmu o náš album zo zahraničia. Kapiel a albumov je tisíce. Tiež labelov sú stovky a my sme stále len jedna slovenská banda. Uvidíme čo sa ešte podarí.

Určite už kujete na nákove vo svojej kováčskej dielni nové skladby. Prezradíš aspoň niečo ohľadne zvuku, skladieb, atď?
Kazateľ: Áno, pomaličky pracujeme už na nových skladbách. Zatiaľ máme rozpracované štyri nové veci, všetky sú už otextované, z toho jedna je už hotová aj zo spevom. Ten zvyšok potrebuje ešte pár úprav a pomaly sa bude pracovať na verziách so spevom. Neviem ti ešte s určitosťou povedať, koľko skladieb spravíme a koľko ich bude na ďalšom nosiči. Čo sa týka textovej zložky, tak môžem trošku prezradiť, že sa opäť bude jednať o koncept. Album ponesie názov „Spiritual Negation“. O čom to celé bude, ako aj názvy jednotlivých hotových skladieb, tak to zatiaľ neprezradím. Čo sa týka zvuku, tak tam si myslím, že nejaké rapídne zmeny sa konať zatiaľ nebudú. V podstate ak to tak zhrniem, tak sa určite máte na čo tešiť.
Dodi: No, zvuk si viem predstaviť ako posunúť „laťku“ ešte vyššie. Rád by som využil mastering niekde v zahraničí a dal tomu ešte brutálnejší a temnejší náboj. Po hudobnej stránke to bude pokračovanie Idolatry, ale s novými postupmi. Cítim tam väčšiu agresiu a v rífoch aj severské ovplyvnenie. Bude to metal!

Aký je tvoj (váš) najsilnejší koncertný zážitok v roku 2018? 
Kazateľ: Tak pre kapelu ako takú, to určite bude koncert Suffocation v Banskej Bystrici, ktorý sa konal 15. júna v klube Tartaros. Tam sme si zopakovali rolu predskokana po 14 rokoch. Bol to neskutočný zážitok, mať možnosť s nimi opäť hrať, pokecať po koncerte a podobne. Ďalej to určite bude vystúpenie na Gothoome, kde sme zdieľali „šatňu“ s členmi legendárnych Exodus. No, a čo sa týka mňa osobne, tak to určite bol koncert Mortiisa v Banskej Bystrici. Ďalej koncert nórskej black metalovej legendy Taake v Budapešti, ku príležitosti ich 25. výročia na scéne. Určite toho bolo viac, spomenúť si na všetko by zabralo veľa času. O tom by sa dalo rozprávať hodiny.
Dodi: S Perversity to bude koncert a spoločná chata na Gothoome. Boli tam s nami naši kámoši a boli sme riadna veselá partia. Pre mňa potom akcia v košickom Colle, kde mi spadla sánka z koncertu Obituary. Ako šialený fanúšik som sa pod pódiom dotýkal vlasov Tardyho a Peresa, haha. Bol to krásny horúci, až pekelný večer.

Čo koncertné aktivity v tomto roku?
Kazateľ: Najbližšie nás môžete vidieť u nás doma v Prešove, na feste, ktorý organizujeme pod názvom Underground Ecstasy. Tentoraz to bude už jeho 31. pokračovanie, ktoré sa bude konať 22. marca v klube Metro. Okrem nás tam vystúpia spolky ako Infer, Subburban Terrorist a Famma. A na tejto akcii sa bude konať aj krst vinylovej verzie nášho albumu Idolatry. Potom v priebehu roka 2019 vystúpime prevažne v Čechách, napríklad koncom júna v Prahe spolu s Beheaded, alebo v júli na festivale Symbolic Open Air. Určite pribudnú ďalšie akcie. Všetky potrebné informácie budú na našom oficiálnom webe, prípadne na našom Facebooku.
Dodi: Na Morave v Uherskom Hradišti sme už v januári stihli odpáliť parádny koncert na akcii Cranial Massacre fest. Máme tam ešte v máji akciu v Ružomberku, ktorú organizuje Juro Hariň a v auguste vonku festival v Turzovke- Vargoš fest. Na jeseň v októbri by to mala byť už kultová Beluša death fest. Tak raz do mesiaca by bolo fajn sa niekde ukázať.

Grafické stvárnenie albumu Idolatry je to najlepšie, čo som doteraz videl a nielen v rámci tohto žánru. Máš predstavu, ako ho chcete prekonať?
Kazateľ: Ďakujem za pekné slová a chválu, tie patria hlavne nášmu dvornému grafikovi, ktorým je môj mladší brat Peter. Odviedol vynikajúcu prácu a verím, že ho tvoje slová potešia. Čo sa týka grafickej stránky ďalšej dosky, tak na to mi je ťažko teraz odpovedať. Uvidíme časom, aké budú nápady, námety a hlavne, či dôjde k nejakým zmenám, že s kým budeme spolupracovať a podobne.
Dodi: Viem si predstaviť trocha farebnejší nový obal albumu. Uvidíme…

Pripravujete na krst LP Idolatry výnimočný program?
Kazateľ: Niečo máme pripravené, resp. chystáme, nechajte sa prekvapiť.
Dodi: Verím, že to bude ako pomaturitné stretnutie metalových priateľov. Všetci ste toho 22. marca do prešovského Metra vrele vítaní. Yeah!!!

Erik Nádudvari