Rozhovory

ORPHANED LAND: Kovová príchuť orientu

Prišli ako zázrak z temných metalových nebies a nemožné sa stalo možným – v 90. rokoch sa objavili v Izraeli pôvodne ako death (!) metalová kapela, ktorá sa postupne pretransformovala na progresívnu metal/folkovú formáciu, i keď spevák Kobi sa na ostatnom albume „All in One“ z roku 2013 nebránil použitiu deathových vokálov v niektorých jeho častiach (album je vynikajúci, ak ste si ho ešte nevypočuli, nech sa vaše uši tešia na blažený, metalový výplach vo forme tejto veľmi osviežujúcej muziky). Kapela sa zastavila v rámci svojho turné spájajúceho národy, kedy im predskakonov robila celá medzinárodná eskorta v podobe ďalších, pre našinca neznámych, kapiel ako CRISALIDA (Čile), WOODOO KUNGFU (Čína), IMPERIAL AGE (Rusko) spolu s výbornými SINNERS MOON (naši Slováci neďaleko zo Serede), v Bratislave ku koncu roka 2016. A preto sme pri tejto príležitosti vyspovedali ORPHANED LAND. Za kapelu odpovedá gitarista Chen Balbus.

V rámci vášho terajšieho európskeho turné oslavujete 25 rokov existencie na scéne, ty sám máš však 24 rokov. Kedy si sa pripojil ku kapele a za akých okolností?

Akurát sme sa dnes na tom smiali, že ma Kobi (spevák skupiny) pozná od plienok a ani si nevšimol, ako sa z toho malého chlapca stal muž, ktorý bol v 2011 pripravený pripojiť sa k skupine. Vtedy ma totiž požiadali, aby som s nimi odohral koncert. Ja som mal akurát nastúpiť do vojenskej služby, ktorá je povinná v Izraeli pre mužov na tri roky, ale našťastie mi dali odklad, tak som koncert mohol odohrať, síce nakrátko ostrihaný, ale predsa.

Na tomto vašom veľkom európskom turné ste už nejaký čas a určite pre európskych fanúšikov pôsobíte exoticky, keďže ste metalová kapela z Izraela. Ako turné doteraz prebieha a ako fanúšikovia
berú vašu muziku?

Je to omnoho viac pohodovejšie ako predtým, keď sme vystupovali na predchádzajúcich turné ako malá kapela – vtedy to bolo oveľa ťažšie. Máme v rámci tohto turné naplánovaných 18 koncertov, teraz sme v jeho druhej polovici a európski fanúšikovia izraelskému metalu našej kapely rozumejú, čo vidno na atmosfére koncertov, ktoré sme doteraz odohrali. Teším sa aj na dnešný koncert v Randal klube v Bratislave. Čo sa týka turné všeobecne, pre nás ako kapelu sa veci pohli dopredu, získavame nové obchodné kontakty, nových ľudí, pribúdajú fanúšikovia. Zvládam nástrahy turné, ešte som neumrel, haha.