Rozhovory

LANCER: Je veľmi dôležité nechať veci plynúť prirodzeným spôsobom

Kopijník sa v hustom a takmer nepreniknuteľnom šere potichu zakrádal poza mohutné kamenné stĺpy zdobené bizarnými výjavmi mýtických príšer. V podzemí posvätného chrámu Medúzy vládla ťaživá atmosféra, ktorá sa plazila po vlhkej dlažbe z obrovských žulových kameňov, posiatej páchnucimi zvyškami roztrhaných tiel obetí. Čierny dym stúpal zo zlatých mís naplnených drahým olejom a smolné pochodne, zastoknuté do čiernych železných držiakov v tvare dračích hláv, už dávno vyhasli. Pochmúrnosť a temnota, ledva počuteľný pohyb. Jej závojom náhle prenikol žiarivý jas tela kopije a prerazil hrozivo vyzerajúcu hlavu Medúzy stojacu v pozadí. Prekvapenie a hrozivý úžas! Zachripela, strašný výkrik sa zastavil na polceste. Smrteľne jedovaté hady namiesto vlasov sa zvíjali, syčali a pľuvali jed na všetky strany. Kopijník sa chránil štítom, ktorého povrch sa jagal ako zrkadlo. Medúza skamenela. Jej telo sa pomaly začalo meniť, drobiť, až sa rozsypalo na jemný prach. Ten pohltil vír, ktorý sa zjavil z ničoty a ako čierny had zatočený do špirály zmizol v priestore. Ostal len smútok a akási ťažoba, neopísateľná slovami.

LANCER tvoria Vikingovia súčasnosti a hoci pochádzajú z ďalekého severu, ich prítomnosť vpísaná gravírovanými slovami do antickej histórie, dávnej alchýmie a čias pokrytých hrubou vrstvou prachu je živá, plná energie a charakteristická melódiami, ktoré ovinú vašu myseľ a stanú sa jej súčasťou. Basgitarista LANCER, Emil Öberg, nám ochotne otvoril dvere do sveta, ktorý je nielen zaujímavý, ale aj poučný a plný prekvapení.

Nový album je jednoznačne ten najlepší vo vašej diskografii. Gratulujem vám! Zvuk gitár a bicích znie veľmi prirodzene. Môžeš nám priblížiť priebeh nahrávania, produkcie a masteringu v štúdiu?

Vďaka, veľmi sa tomu tešíme. Prirodzený zvuk je zámerný, odkedy máme pocit, že je pre nás hudobníkov lepšie znázorniteľný. Album by mal byť prejavom toho, čo sa dá očakávať od živého predstavenia, takže sme rozhodli, že napríklad veci ako klávesy a prevažná časť gitarových stôp neboli potrebné. Odkedy dobre zvládame naše nástroje a prácu s aranžmánmi, je to také dobré, aké