Recenzie

CRYSTAL VIPER – Tales Of Fire And Ice (CD/LP)

Poľsko/heavy metal
AFM Records/60:42
Príbehy ohňa a ľadu zaliate do žeravého kovu bohom Hefaistom znejú tohto roku majestátnejšie, metalovejšie, intenzívnejšie a predovšetkým ešte melodickejšie. Sluch vám vybuchne už v refréne prvej, po „Prelude“  odpálenej skladby „Still Alive“. Marta Gabriel opäť skomponovala skladby spôsobom, pri ktorom sa metalové srdce rozbúcha najneskôr ihneď a duša sa roztápa šťastím v ohnivých žeravých plameňoch. Skladba sa od začiatku rúti lesom ako svorka hladných vlkov, gitarové riffy rozbíjajú jednu zmrznuté jedľu za druhou a zapaľujú ohne navôkol. K tejto skladbe patrí videoklip, ktorý je k pozeraniu povinný a skvele zrežírovaný. Sila skupiny, ich inštrumentálna profesionalita, nápaditosť a predovšetkým hudobné srdce sa vybíja ako magický krištáľ čarodeja v ďalších opojných speedovkách „Crystal Sphere“, „Brights Lights“ s tak dunivou rytmikou, až odtrhuje lavíny z vysokých ľadovcov. Bubeník Tomek Danzcak, s prezývkou Golem, dosiahol výborný zvuk bicích a spolu s basgitaristom Blaze J. Grygiel hrmia veselo v pozadí ako rozbesnené búrkové živly.
Na producentskej stoličke znovu pevne sedel Bart Gabriel a aj vďaka nemu znie album perfektne a má zvuk, ktorý dáva skladbám vyšší a rozsiahlejší rozmer.
Marta spieva úžasne každú skladbu, opiera sa do slov celým telom a neustále popoháňa bičom celú skupinu vpred. V určitých vokálnych partoch počuteľne zjemnila hlasový prejav, čo je výrazné nielen v skvostnej balade „Tears Of Arizona“, ale zvlášť v refrénoch, takže jej prejav je emocionálnejšie hlbší, láskavejší, napriek tomu si zachováva svoju typickú dravosť, až živelnosť. Povedal by som, že všetky refrény v jednotlivých skladbách sú melodicky tak nákazlivé, že vám nepomôžu ani antibiotiká – nakazíte sa, ale liečbu budete odmietať.  V Marte blčia ohnivé plamene tak vysoko, že by nimi mohla podpáliť celý les. Ach, to je žena! Prírodný, skupinový živel si obzvlášť vychutnáte v najrýchlejšom riffovom hromobití „One Question“ – ten refrén vás vtiahne dovnútra ako tornádo, zatiaľ čo Tomekove údery vás rozbijú na kusy a rozhážu po okolí.
Nesmiem zabudnúť na jednu skutočne výnimočnú skladbu „Neverending Fire“, ktorá pôvodne vyšla samostatne pod hlavičkou BORN AGAIN v roku 2009. Táto hymnická, emotívna  skladba je absolútny hit (videoklip) a ja som veľmi rád, že si našla miesto na novom albume a neostala pochovaná v prachu zabudnutia.
Album je v histórii CRYSTAL VIPER jedinečný aj v tom, že po lyrickej stránke rozpráva príbehy o Bermudskom trojuholníku, tajomných arktických ľadovcoch, zmiznutej skupine výskumníkov Ďatlova  s tragickými následkami, či únosoch mimozemšťanmi.
Grafické stvárnenie ohnivých a ľadových príbehov spravil belgický fotograf Tim Tronckoe, ktorého diela môžeme obdivovať u DELAIN, EPICA, alebo NIGHTWISH. Musím podotknúť, že existuje ešte jedno obrazové stvárnenie týchto príbehov, za ktorým stojí čarodej farieb Andreas Marschall (BLIND GUARDIAN, HAMMERFALL, RUNNING WILD, atď.) Ako tradične, zvlášť na vinylovom formáte vyzerá jeho obraz veľkolepo a dodáva albumu tú správnu, čarovnú atmosféru.
Album vychádza na CD a vinyle a rozdiel medzi nimi spočíva v poslednej skladbe. Zatiaľ čo na CD uzatvára album skladba „Dream Warriors“ od DOKKEN, na vinyle je to uctievaná a slávou opojená skladba „Alone“ od HEART.
Album Tales Of Fire And Ice“ účinkuje ako dokonalé zaklínadlo!
Erik Nádudvari  5/5